מרביתנו נאלצים להתמודד עם יוקר המחייה. לא משנה אם אנחנו צעירים או אם אנחנו מבוגרים, לא משנה אם אנחנו רווקים או בעלי משפחות, זה גם לא משנה אם אנחנו חיים בפריפריה או חיים במרכז הארץ.

מרביתנו, לצערנו הרב, מרוויחים שכר שאיננו גדל עם השנים, שכר שאיננו מספיק לנו ברמת העיקרון גם לצורך מחייה, גם לצורך מותרות וגם לצורך חסכון על מנת לייצר לעצמנו ביטחון כלכלי בעתיד. לכן אנחנו צריכים לחפש דרכים וכלים כיצד להצליח בכך, כיצד ליהנות מהכסף שלנו באופן כזה, שגם יספיק לנו להוצאות על מחייה, גם למותרות וגם יישאר לנו משהו בצד, לחסכון.

מה אנחנו צריכים לעשות בשביל לצבור כסף

כפי שאנחנו יכולים להבין, בשביל לצבור כסף עלינו לסגל לעצמנו התנהלות כלכלית נכונה שכוללת בתוכה שני דברים עיקריים. מצד אחד אנחנו צריכים להגדיל את ההכנסות שלנו, מצד שני, לצמצם כמה שניתן את ההוצאות שלנו.

בלי קשר לשאלה אם אנחנו רוצים לחסוך כסף בשביל לחיות בצורה נכונה, בשביל לחסוך או בשביל לצאת מהמינוס בבנק, הרי שזו התנהגות כלכלית נכונה, בכל סיטואציה היא, בתנאי כמובן שאנחנו מגדילים את ההכנסות בדרכים חוקיות וטובות, ומצמצמים הוצאות על ידי הפחתת צריכה של דברים שאנחנו לא צריכים, מה שנהוג לכנות בעגה המקצועית "לחתוך בשומנים".

אם אנחנו רוצים לדעת כיצד להגדיל את ההכנסות, אז האופציות שעומדות לרשותנו הן יחסית בסיסיות, זה אומר, שעלינו לעבוד יותר או לפחות לעבוד בעבודה שאנחנו מרוויחים בה שכר טוב או עבודה שההוצאות עליה נמוכות וההכנסות גבוהות, זה אומר שאנחנו יכולים לחפש אפיקי השקעה שיגדילו את ההכנסות שלנו (מניות, אגרות חוב וכדומה) בתנאי כמובן שאנחנו מנהלים מדיניות השקעה נכונה, וכן אנחנו יכולים להגדיל הכנסות דרך אפיקים צדדיים. מה זה אומר? השכרת דירה, השכרת חדר, עבודה נוספת ועוד.

החלק המהותי יהיה שייך לצד של החיסכון, קרי, צמצום ההוצאות כמה שיותר. זה גם מהווה את הנושא המרכזי של המאמר אותו אתם קוראים כרגע. אנחנו יצרנו עבורכם רשימה עם מגוון רחב של אפשרויות כיצד לחסוך כסף. יש דברים מסוימים שאפשר לכנות אותם כלליים, דברים רחבים, שכל אחד מאיתנו יכול ליהנות מהם, יש דברים אחרים, שהם יותר ספציפיים, דברים שאנשים מסוימים ייהנו מהחיסכון שלהם יותר, ולו בגלל הסיבה הפשוטה, שרק הם צורכים ומשתמשים בהם.

לפני שנציג לכם את הרשימה, חשוב להדגיש נקודה מהותית. יש רעיונות לחסכון בכסף שאפשר לוותר לגמרי על הצריכה של אותו מוצר, אותו פריט או שירות. מצד שני, יש רעיונות לחסכון חלקי, כלומר, זה לא שאנחנו מוותרים לגמרי, אלא רק לומדים כיצד לחסוך כסף בשביל לא לבזבז לחינם. במקרים הנ"ל, אסור לוותר לגמרי על הצריכה ויש נקודה מסוימת בה "יותר מדי חסכון" יהיה דבר שגוי. חשוב שאנחנו ניקח את זה בחשבון.

רעיונות כיצד לחסוך כסף


איך לחסוך כסף לדירה

ברגע שאנחנו חוסכים כסף לדירה משלנו, אנחנו גם חוסכים מהוצאות הוצאות על שכירות וכן ברגע שתהיה לנו דירה, אז יהיה לנו נכס משלנו, נוכל להשתמש בו בעתיד לצרכים כלכליים שונים. איך חוסכים כסף לדירה? מנסים לצמצם כמה שיותר את ההוצאות החודשיות ומנגד לחסוך כל חודש סכום כסף מסוים ולא לגעת בו. אנחנו לא צריכים לחסוך את כל הסכום, אלא רק חלק ממנו, את השאר נוכל לקחת במשכנתא.

רמת קושי: קשה. טווח זמן – ארוך. השקעת זמן – זמן רב. החזר השקעה צפוי – תלוי בסוג הדירה


איך לחסוך כסף 100 אלף שקל

איך לחסוך  100,000 ש"ח – זה אולי נשמע כמו אגדה, אבל זה אפשרי. כיצד?

אם אנחנו קובעים לעצמנו מסגרת זמן הגיונית, אנחנו יכולים כל חודש לחסוך, גם אם זה יבוא על חשבון דברים אחרים.

אנחנו יכולים לחסוך את הכסף במסגרת שתעניק לנו ריבית סבירה.

רמת קושי: קשה. טווח זמן – ארוך. השקעת זמן – זמן רב. החזר השקעה צפוי – תלוי מה עושים בכסף

איך לחסוך כסף נכון

ישנן דרכים רבות כיצד לחסוך כסף. אנחנו ממליצים על תוכנית מקיפה, התנהלות זהירה, מעקב קפדני אחרי הכסף, ובדיקה מדוקדקת של כל הוצאה. לא כל דבר שאתם רוצים לקנות הוא הכרחי, אפשר לחסוך את הכסף למטרות טובות יותר.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – בינוני. השקעת זמן – זמן רב.

איך לחסוך בהוצאות

זה יכול להתבצע בדרכים שונות, זה יכול להתבצע על ידי סקר שוק על מנת לקנות במקומות הכי זולים, זה יכול להיעשות על ידי כך שתגדירו לעצמכם כמה כסף להוציא כל חודש ותעמדו בזה, על ידי ויתור על דברים מסוימים, חיפוש אלטרנטיבות זולות יותר.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – בינוני. השקעת זמן – זמן רב.

איך לחסוך כסף בצבא

חיילים נמצאים במצב שהוא לא כאן ולא כאן. מצד אחד, הם לא צריכים הרבה כסף, כי רוב הזמן הם בצבא והוא מספק להם את מרבית הצרכים. מצד שני, הם לא מרוויחים מספיק בשביל לחסוך. ועדיין, סכומי הכסף שמקבלים בזמן השירות יכולים להישאר בחשבון הבנק, לפחות חלק מהם לצורך שימוש עתידי. לא צריך להשתמש בכל הכסף מדי חודש.

רמת קושי: קל. טווח זמן – זמן השירות. השקעת זמן – מינימלית. החזר השקעה צפוי – מיטבית

איך לחסוך בחשמל

תופתעו לשמוע כמה זה קל. יש לכם מזגן? אל תדליקו אותו, תשתמשו במאוורר, במקום להדליק תאורה, תשתמשו באור טבעי שמגיע מבחוץ, תנסו לא להדליק מוצרי חשמל בשעות חמות ובשעות העומס, קונים מוצר חשמלי? תבדקו את רמת צריכת האנרגיה שלו ותוודאו שהיא נחשבת לרמה טובה (A).

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – זמן רב.

איך לחסוך כסף מהר

אין כאן ניסים ונפלאות, זה מאוד קשה לחסוך כסף במהירות, מה כן אפשר לעשות? ניתן לחסוך מדי שבוע או מדי חודש סכומים מסוימים, פשוט בוחנים על מה מוציאים כסף, ומבזבזים הרבה פחות. דואגים לקנות מוצרים טובים אך זולים.

רמת קושי: קשה. טווח זמן – קצר. השקעת זמן – זמן רב.

איך לחסוך כסף בדלק

אחת ההוצאות המשמעויות ביותר שלנו היא על דלק. על מנת לחסוך אנחנו יכולים להימנע מנסיעות קצרות, שימוש בתחבורה ציבורית, שימוש באופניים או קורקינט, אנחנו יכולים להימנע משימוש במזגן או אמצעים אחרים ברכב שמבזבזים דלק, ובכלל לקנות רכב שלא צורך הרבה דלק.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – זמן רב.

איך לחסוך בקניות של אוכל

אחת ההוצאות המשמעויות ביותר של כל משק בית היא על רכישת מזון. מדובר על הוצאה שמתבצעת פעם בשבוע או פעם בשבועיים. תלוי כמה אנשים מתגוררים בבית ועבור כמה אנשים עושים את הקניות. איך אפשר לחסוך? ובכן, אנחנו יכולים פשוט לעשות סקר שוק בין כל הסופרמרקטים הגדולים, לחפש את המקום הכי זול, חוץ מזה, אנחנו יכולים לבחון מה אנחנו אוכלים, מה נזרק, ולקנות אך ורק מה שאנחנו צריכים ולא מעבר לזה. אופציה נוספת היא לעשות משלוח הבית, זה יחסוך מאיתנו את השלב בו אנחנו רואים מוצר על המדף וממהרים להכניס אותו לעגלה.

רמת קושי: קל. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – מחייב להקדיש לזה זמן.

איך לחסוך בתקשורת

עוד הוצאה גדולה היא כל העניין של התקשורת. פלאפונים, כבלים וכדומה. אז נכון שפלאפונים היום זה יותר זול, ובכל זאת, מדובר בהוצאה חודשית. איך חוסכים? פשוט לא ממהרים לחתום על תוכנית מסוימת, לא ממהרים להישאר אצל חברה שמספקת לנו תוכניות יקרות, והכי חשוב, בוחנים אופציות אולי לא חייבים את כל הערוצים, אולי לא צריך בכלל חבילות יקרות.

רמת קושי: קל. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – מינימאלית.

איך לחסוך בבילויים

על פניו זה נשמע כאילו אנחנו מציעים לא לבלות בשביל לחסוך. זה לא נכון, יש מספיק דרכים כיצד לבלות ומצד שני, גם לא לבזבז הרבה כסף. למשל, אפשר לחפש אירועים חינמיים, אפשר לארגן אירועים בעצמנו, אפשר ללכת לאכול במקומות זולים יותר ולא במסעדות יקרות, אפשר להחליט על בילוי משמעותי פעם בחודש ולא יותר מזה.

רמת קושי: קל. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – מינימאלית.


איך לחסוך בבגדים והנעלה

יש מי שלא מוציא הרבה כסף על בגדים והנעלה, אז אין לו שום בעיה עם זה, אחרים משקיעים בזה לא מעט כסף, ואם הם יימנעו מכך, הם יוכלו לחסוך. איך אפשר לעשות את זה? למשל, רכישות דרך אתרי אינטרנט זולים, רכישות מבוקרות מדי תקופה, רכישות של בגדים יד שנייה, רכישה ולצידה מכירה של בגדים ישנים.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – נדרשת השקעה.


איך לחסוך בתיקונים בבית

כאן מדובר על סוג של מוקש. מאחר ולא כל דבר, אנחנו יכולים לחסוך, מצד שני יש דרכים שאנחנו יכולים לנסות. למשל, אנחנו יכולים לבצע בעצמנו תיקונים מסוימים, אנחנו יכולים לבדוק אופציה של קרובי משפחה שיבצעו את זה בשבילנו בחינם, ואנחנו יכולים גם לבדוק האם זה באמת נדרש.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – בינוני. השקעת זמן – נדרשת מחויבות מסוימת.


איך לחסוך ללימודים

נתחיל מהסעיף הראשון, אנחנו יכולים לחסוך ללימודים דרך חסכון מסוים פר חודש, כסף שנשים בצד אשר ישמש אותנו אך ורק לצורך לימודים, על פי התחום שאנחנו רוצים ללמוד. אנחנו יכולים גם לחפש מלגות שיעזרו לנו לקבל עזרה כספית, כולל מלגות חברתיות שיחייבו אותנו לבצע פעילויות שונות.

רמת קושי: קשה. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – זמן רב. החזר השקעה צפוי – תלוי מה לומדים.


איך חוסכים בלימודים

אנחנו מתייחסים לשני דברים כאן, גם לעצם הלימודים וגם לזמן הלימודים. נתחיל מעצם הלימודים, יש דברים שאפשר ללמוד דרך האינטרנט בקורסים חינמיים או קורסים זולים יותר מאלה שנלמדים במוסדות שונים. כמובן שאנחנו צריכים להיות מוכנים להשקיע בכך זמן רב, ואנחנו צריכים להיות בעלי משמעת עצמית גבוהה.

בשביל לחסוך בזמן הלימודים, אנחנו צריכים לא להתפתות לקנות דברים שאין לנו צורך בהם, אנחנו יכולים להביא אוכל מהבית ולא לקנות בקפיטריה, לנסוע בתחבורה ציבורית ולא לנסוע ברכב פרטי שצורך דלק ואנחנו נדרשים לשלם על חניון, אנחנו יכולים לצלם מאמרים ולא לקנות את הספרים עצמם ועוד.

רמת קושי: קשה. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – זמן רב. החזר השקעה צפוי – תלוי איך לומדים.


איך לחסוך ברכישת מוצרי חשמל

באופן טבעי אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של מוצרי חשמל שישרתו אותנו ואנחנו צריכים להשתמש בהם. אך זה לא אומר שעלינו לבזבז כסף רב עליהם. אנחנו יכולים לקנות מוצרי חשמל יד שנייה, אנחנו יכולים לחפש מוצרי חשמל של חברות פחות מוכרות ויותר זולות, וכן אנחנו יכולים לקנות דרך האינטרנט. הכי זול והכי פשוט.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – מינימאלי.


איך לחסוך כסף בפעילות ספורטיבית

מי אמר שאנחנו צריכים לשלם על מכון כושר? מי אמר שאנחנו צריכים לשלם לבריכה ציבורית? אנחנו יכולים להשתמש במה שקיים בחוץ, בין אם זה מכשירי כושר שנמצאים בפארקים ובגינות ציבוריות, אנחנו יכולים להפוך מתקנים מסוימים למכשירי כושר, אנחנו יכולים לשחות בים במקום בבריכה, ואנחנו יכולים גם לבצע פעילויות כמו ריצה או הליכה, שאינן דורשות מאיתנו הוצאות כספיות גדולות.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – זמן רב.


איך לחסוך כסף לחופשות

כמו במקרים רבים אחרים, כל מה שאנחנו צריכים זה להחליט על יעד ועל מועד, ולהתחיל מדי חודש לחסוך קצת כסף. אנחנו יכולים גם לחפש טיסות ובתי מלון בזול, וכך נרוויח חופשה זולה.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – מינימאלי.


איך לחסוך כסף בחופשות

אנחנו יכולים כל שנה לחו"ל, אבל אם יהיה לזה מחיר כלכלי, אז אולי זה לא ישתלם. לכן, אנחנו יכולים לחסוך כסף בחופשות, באמצעות נסיעות ברחבי הארץ, קמפינג מתחת לכיפת השמיים, אכסניות, דברים שלא עולים הרבה ומהנים לא פחות.

רמת קושי: בינוני. טווח זמן – מתמשך. השקעת זמן – נדרשת מחויבות מסוימת.


איך לחסוך כסף בעזרת ייעוץ נכון

לשמחתנו, אנחנו לא לבד. אנחנו יכולים לחסוך לא מעט כסף בעזרת יועצים מקצועיים שיכולים לעזור לנו. אנחנו צריכים לבחור את האנשים הנכונים, אנשים מנוסים וחכמים, ולספק להם את כל המידע המעודכן על המצב הכלכלי שלנו. ביחד נבנה תוכנית שתעזור לנו לחסוך בהוצאות לטווח הקצר והארוך.

רמת קושי: קשה. טווח זמן – ארוך. השקעת זמן – זמן רב. החזר השקעה צפוי – זה תלוי עד כמה נהיה מחויבים לעניין.